سفارش تبلیغ
صبا

قرآن من شرمنده ام

قرآن ! من شرمنده توام اگر از تو آواز مرگی ساخته ام که هر وقت در کوچه مان آوازت بلند میشود همه از هم میپرسند " چه کس مرده است؟ " چه غفلت بزرگی که می پنداریم خدا تو را برای مردگان ما نازل کرده است .

قرآن ! من شرمنده توام اگر ترا از یک نسخه عملی به یک افسانه موزه نشین مبدل کرده ام . یکی ذوق میکند که ترا بر روی برنج نوشته،‌یکی ذوق میکند که ترا فرش کرده ،‌یکی ذوق میکند که ترابا طلا نوشته ،‌یکی به خود میبالد که ترا در کوچک ترین قطع ممکن منتشر کرده و ... ! آیا واقعا خدا ترا فرستاده تا موزه سازی کنیم ؟

قرآن ! من شرمنده توام اگر حتی آنان که ترا می خوانند و ترا می شنوند ،‌آنچنان به پایت می نشینند که خلایق به پای موسیقی های . اگر چند آیه از ترا به یک نفس بخوانند مستمعین فریاد میزنند " احسنت ...! " گویی مسابقه نفس است ... روزمره می نشینند

قرآن !‌ من شرمنده توام اگر به یک فستیوال مبدل شده ای حفظ کردن تو با شماره صفحه ،‌خواندن تو آز آخر به اول ،‌یک معرفت است یا یک رکورد گیری؟ای کاش آنان که ترا حفظ کرده اند ،‌حفظ کنی ، تا این چنین ترا اسباب مسابقات هوش نکنند خوشابه حال هرکسی که دلش رحلی است برای تو.آنانکه وقتی تورا میخوانند چنان حظ میکنند گویی که قرآن همین الآن بر ایشان نازل شده است.آنچه ما با قرآن کرده ایم تنها بخشی از اسلام است که به صلیب جهالت کشیدیم .

دکتر علی شریعتیادامه مطلب

[ پنج شنبه 91/6/30 ] [ 9:27 عصر ] [ فروشگاه اینترنتی جهان کالا ]

ما فقیریم زیرا...

میخواهم بگویم 

فقر همه جا سر میکشد

فقر ، گرسنگی نیست ، عریانی هم نیست

فقر ، چیزی را " نداشتن " است ، ولی ، آن چیز پول نیست ..... طلا و غذا نیست

فقر ، همان گرد و خاکی است که بر کتابهای فروش نرفتهء یک کتابفروشی می نشیند 

فقر ، تیغه های برنده ماشین بازیافت است ،‌ که روزنامه های برگشتی را خرد میکند .

فقر ، کتیبهء سه هزار ساله ای است که روی آن یادگاری نوشته اند

فقر ، پوست موزی است که از پنجره یک اتومبیل به خیابان انداخته میشود

فقر ، همه جا سر میکشد

فقر ، شب را " بی غذا " سر کردن نیست ..

 

فقر ، روز را " بی اندیشه" سر کردن است
ادامه مطلب

[ پنج شنبه 91/6/30 ] [ 9:25 عصر ] [ فروشگاه اینترنتی جهان کالا ]

اخلاص

عبادت کنندگان سه دسته اند : گروهی خدا را از سر ترس می پرستند اینان عبادتشان عبادت بردگان است
دسته ای خدا را برای رسیدن به ثواب پرستش می کنند که چنین عبادتی عبادت تاجر پیشگان و کاسب کاران است .
عده ای نیز خدا را از روی عشق و از سر محبت عبادت می کنند که چنین عبادتی عبادت احرار و آزادگان است .

دسته سوم عاشقان حقیقت و مومنین واقعی هستند. اینان در هر زمانی دنیا، راحتی، آرامش و بلکه زندگی و جان خود را بخاطر حق و مردم در خطر می افکنند.

و شریعتی چه زیبا می گوید:

خدایا اخلاص، اخلاص، من می دانم ای خدا، می دانم که برای عشق زیستن و برای زیبایی و خیر مطلق بودن، چگونه آدمی را به مطلق می برد، چگونه اخلاص این وجود نسبی را، این موجود حقیقی را که مجموعه ای از احتیاج هاست و ضعف ها و انتظارها و ترس ها مطلق می کند، در برابر بیشمار جاذبه ها و دعوت ها و ضرر ها و خطرها و ترس ها و وسوسه ها و توسل ها و تقرب ها و تکیه گاه ها و امید ها و توفیق ها و شکست ها و شادی ها و غم های همه حقیر، که پیرامون وجود ما را احاطه کرده اند و دمادم ما را بر خود می لرزانند و همچون انبوهی از گرگ ها و روباه ها و کرکس ها و کرم ها بر مردار وجود ما ریخته اند، با یک خود خواهی عظیم انقلابی، که معجزه ذکر است و زاده کشف بندگی فروتنان خویشتن خدایی انسان است، ناگهان عصیان می کند، عصانی که با انتخاب تسلیم مطلق به حقیقت مطلق فرا می رسد و از عمق فطرت شعله می کشد، سپس با تیغ بوداوار بی نیازی و بی پیوندی و تنهایی مجرد می شود و آنگاه از بودا هم فراتر می رود و با دو تازیانه نداشتن و نخواستن همه آن جانوران آدم خوار از پیرامون انسان بودن خویش می تارند و آنگاه آزاد، سبکبال، غسل کرده و طاهر، پاک و پارسا، خود شده و مجرد و رستگار، انسان شده و بی نیاز، به بلند ترین قله رفیع معراج تنهایی می رسد.
ادامه مطلب

[ پنج شنبه 91/6/30 ] [ 9:23 عصر ] [ فروشگاه اینترنتی جهان کالا ]

5 اشتباه در خرید لپ تاپ

خرید لپ تاپ یک فرایند بسیار دلهره آور و البته هیجان انگیز است. هنگام خرید لبخندی دائمی روی لبانتان نشسته و قند هم در دلتان آب می شود! لپ تاپ های زیادی برای انتخاب وجود دارد و به زودی یکی از آنها مال شما خواهد شد.
به گزارش دیجیتال ترندس، هیجان همیشه بد نیست اما ممکن است در قضاوت درست مانع ایجاد کند. برخی اوقات افرادی که به درستی تحقیق و نتیجه گیری کرده اند تا لحظه ای که از کارتشان پول می کشند ممکن است دچار اشتباهاتی شوند. شاید این اشتباهات همیشه هم نتیجه بدی نداشته باشد اما اغلب سبب می شود فرد لپ تاپ نامناسبی بخرد که چندان به کارش هم نمی آید.
پس بیایید به 5 اشتباه رایجی که معمولا هنگام خرید لپ تاپ ها صورت می گیرد نگاهی بیندازیم و یاد بگیریم که چگونه از آنها اجتناب کنیم.

اشتباه اول# فکر کردن با چشمانتان
سالیان سال است که لپ تاپ ها، کی برد و موس تاچ پد دارند اما هیچ پیشرفت جدیدی نکرده اند. بررسی ها نشان می دهد که خریداران جدید به ندرت رابط کاربری را در لیست اولویت های خود قرار می دهند . این مسئله بسیار جای تاسف دارد چرا که اغلب تعاملات ما با لپ تاپ از طریق دست هایمان صورت می گیرد.
اپل تنها کمپانی است که این واقعیت را پذیرفته و در فروشگاهایش به خریداران اجازه می دهد مک بوک ها را در درست گرفته ، با کیبوردش کارکرده و در واقع آن را کشف کنند. تفاوت های چشمگیری بین رابط کاربر لپ تاپ های گوناگون وجود دارند و معمولا افراد تمایلی ندارند پول زیادی صرف کنند تا مطمئن شوند کدام یک را می پسندند. به عنوان مثال ThinkPad Edge E530 لنوو، تاچ پد و کی برد بسیار عالی و علاوه بر آن یک پوینت استیک هم دارد. استفاده روزانه از این لپ تاپ 499 دلاری تجربه بی نظیری را برای شما به ارمغان می آورد. بنابراین سعی کنید حتما قبل از اتخاذ تصمیم ،کیبورد های مختلف را تست کرده و تاچ پد ها را امتحان کنید و از احساس خوبی که به شما می دهند مطمئن شوید.
اشتباه دو # انتخاب سایز نامناسب
خریداران معمولا تسلیم جذبه لپ تاپ هایی می شوند که برای نیازهایشان بیش از حد بزرگ – یا بیش از حد کوچک- اند. این لپ تاپ ها مثل همتایانشان عادی نبوده و معمولا جذاب ترهستند. اما لپ تاپ هایی که صفحه نمایشگرشان بزرگتر از 15.6 اینچ باشد بسیار سنگین و حرکت دادن آن دشوار است . در مقابل مدل های زیر 13.3 اینچ نیز خیلی کوچک و کار کردن با آنها ناراحت کننده است.
اگر قابل حمل بودن لپ تاپ برایتان مهم است، به سراغ سیستم هایی بروید که نمایشگرشان بین 13.3 تا 14 اینچ باشد. لپ تاپ های بزرگتر و کوچکتر از این برای کاربران خاص طراحی شده اند. بعضی افراد واقعا به لپ تاپ های کوچک نیاز دارند و برخی هم به جای لپ تاپ دنبال یک ماشین بازی عظیم الجثه می گردند. اما معمولا خریداران عادی جزو این دو دسته نیستند.
اشتباه3# مسخ شدن دربرابر صفحه نمایش های براق و شیشه ای
بیشتر لپ تاپ های امروزی با صفحه نمایش های شیشه ای (glassy ) راهی بازار می شوند. این دسته از نمایشگرها رنگ ها را واضح تر نشان می دهند و در فروشگاه ها جلوه خوبی دارند به خصوص مواقعی که خاموش هستند. و البته در یک اتاق روشن و همین طور در فضای باز استفاده از این صفحه نمایشگرها غیر ممکن می شود!
خریداران، اغلب این لپ تاپ ها را انتخاب می کنند زیرا پیدا کردن صفحه نمایشی که غیر براق باشد در فروشگاه ها دشوار است.اما آنها وجود دارند و قیمت هایشان هم بسیار مقرون به صرفه است. ThinkPad Edge لنوو، لپ تاپ دل Precision و اچ پی ProBook این چنین هستند. ممکن است صفحه نمایش مات را در دیگر لپ تاپ ها هم ببینید اما معمولا این ها در حد گزینه ای روی وب سایت تولید کننده ها باقی می مانند. اگر لپ تاپی را که مورد پسندتان است در فروشگاه یافتید توصیه می کنم به خانه برگردید و در اینترنت به دنبال مدل مشابه آن بگردید که پوشش مات داشته باشد.
اشتباه شماره 4# جدی نگرفتن بهره وری لپ تاپ برای بازی کردن
اینتل کمپانی است که همواره خود را متعهد به بهبود گرافیک یکپارچه کرده است اما هم اکنون قادر است تنها با تقاضاهای فزاینده بازی های جدید همگام شود. HD 4000 اینتل که با لپ تاپ های دارای پردازنده هسته ای نسل سوم این کمپانی هماهنگ است ، به طور قابل توجهی سریعتر از سلف خود یعنی HD 3000 می باشد. اما دربرابر تقاضای روبه رشد بازی های جدید بسیاری از این پیشرفت ها جلوه نمی کند.
اگر می خواهید با لپ تاپ خود بازی های سه بعدی جدید را امتحان کنید باید به دنبال GPU خوب از کمپانی انویدیا یا AMD باشید. البته انتخاب های پیش روی شما بسیار متنوع است. اگر در مورد عملکرد نسبی GPU ها کنجکاوید می توانید به این لیست سری بزنید.
آخرین درجه GPU که برای بازی طراحی شده، مسلما سریع ترین هم هست اما حتی یک GPU مجزا هم می تواند عملکرد HD 4000 اینتل را دو برابر کند. معمولا برای داشتن گزینه GPU باید 100 تا 200 دلار بیشتر پرداخت کنید، البته برخی از لپ تاپ ها هم با استانداردهای گرافیکی مجزا وارد بازار می شوند .کمپانی هایی هم مانند ایسر و لنوو که به خاطر ارائه GPU های سرعت بالا در سیستم های مقرون به صرفه شان معروف اند.
اشتباه شماره 5# بارگذاری روی رم
سازندگان عاشق رم هستند. اندازه آن به راحتی با یک عدد بیان می شود و هرچه عدد بزرگتر باشد بهتر است. رم ها حقیقتا به طرز نا معقولی ارزان هستند بنابراین ارائه سایز بیشتر راه بسیار ساده ای برای بالابردن سود کمپانی ها است. حقیقتی که باید بگویم این است که اکنون به رم بالاتر از 4 گیگا بایت، نیازی ندارید. البته استثناهایی هم وجود دارد که نادر هستند و افرادی که به رم بیشتر از این نیاز دارند خودشان آگاه هستند. بنابراین تصور نکنید رم بالای 4 گیگ مزیت است.اگر لپ تاپی بیشتر از این مقدار داشت چه بهتر؛ اما این فاکتوری نیست که باید هنگام خرید به آن توجه کنید.
نتیجه گیری:
خرید لپ تاپ آسان نیست. اما می توانید راه هایی را بیابید که به شما در این زمینه کمک کند. فقط به خاطر داشته باشید هرگز لپ تاپی بزرگتر از 17.3 اینچ نخرید و پیش از هراقدامی ابتدا در اینترنت جست و جو کنید تا لپ تاپی مناسب با بودجه و نیاز خود بیابید. خرید یک لپ تاپ نامناسب صرف نظر از تمام جذابیت هایش، هرگز معامله خوبی نیست!ادامه مطلب

[ شنبه 91/6/11 ] [ 10:49 عصر ] [ فروشگاه اینترنتی جهان کالا ]

با که گویم ...

ای ایستاده در چمن آفتابی معلوم

وطن من!

ای تواناترین مظلوم

تو را دوست دارم!

ای آفتاب شمایل ِ دریادل

و مرگ در کنار تو زندگی است

ای منظومه نفیس غم و لبخند

ای فروتن نیرومند!

ایستاده ایم در کنار تو سبز و سربلند

دنیا دوزخ اشباه هولناک است

و تو آن درخت گردوی کهنسالی

و بیش از آنکه من خوف تبر را نگرانم

تو ایستاده ای

بگذار گریه کنم

نه برای تو

که عشق و عقل در تو آشتی کرده اند

که دستهای تو سبز است

و آسمان تو آبی

و پسران تو

مردان نیایش و شمشیرند

و مادران صبوری داری

و پدرانی به غایت جرأت مند

و جنگل هایی در نهایت سبزی و ایستادگی

و دریاهایی

با جبروت عشق هماهنگ

نه برای تو

که نام خیابان هایت را شهیدان برگزیده اند

دوست دارم تو را

آنگونه که عشق را

دریا را

آفتاب را

کی می توان از سادگی تو گفت

و هم

به دریافت خرمهره "نوبل" نائل آمد

من فرزند مظلوم توام

نه پاپیون می زنم

و نه پیپ می کشم

مثل تو ساده

که هیچ کنفرانس رسمی او را نمی پذیرد

و شعر من

عربده جانوری نیست

که از کثرت استعمال "ماری جوانا"

دهان باز کرده باشد

بلکه زمزمه ای است

که مظلومیت تو مرا آموخته

تو مظلوم سترگی

و نه ضعیفه ای که

پیراهنش را دریده باشند

و من، آری من

برای "بلقیس" قصیده نمی گویم

ای شیرزهره ی بی باک

بگذار گریه کنم

نه برای تو

که پایان بی قراری تو پایان زمین است

و در خنکای گلدسته های تو

انسان به پرواز پی می برد

ای مجمع الجزایر گلها، خوبی ها!

ای مظلوم مجروح

از جنگل، دستمالی خواهم خواست

تا بر زخم تو بگذارم

و دنیا را می گویم

تا از تو بیاموزد ایستادن را

این سان که تو از دهلیزهای عقیم

سربرآوردی سبز و صنوبروار

ای بهار استوار

ستارگان گواه روشنان تواند

ای اقیانوس مواج عاطفه و خشونت

دنیا به عشق محتاج است و نمی داند

بگذار گریه کنم

نه برای تو

که وقتی مرگ

از جانب آسمان حادثه می بارد

تو جانب عشق را می گیری

ای کشتزار حاصلخیز

در باغهای تو خون

گل سرخ می شود

و کالوخ گندناک

در تو معطر شد و سنبله بست

شگفتا چگونه آب و عطش را دوست بدارم

ای شکیبای شکوهمند

چندین تابستان است

که در خون و آفتاب می رقصی

کجای زمین از تو عاشق تر است

ای چشم انداز روشن خدا

در کجای جهان

این همه پنجره برای تنفس تو باز شده است

من از تو برنمی گردم تا بمیرم

وقتی خدا رحمت بی منتهاش باریدن می گیرد

می گویم شاید

از تو تشنه تر نیافته است

تو را دوست می دارم

و بهشت زهرایت را

که آبروی زمین است

و میدان های تو

که تراکم اعتراض را حوصله کردند

و پشت بام های تو که مهربان شدند

تا من "کوکتل مولوتف" بسازم

و درخت های تو که مرا استتار کردند

و مسجدهای تو

که مرا به دریا مربوط کردند

ای آبی سیال

چقدر به اقیانوس می مانی

برای تو و بخاطر تو

ای پهلوان فروتن

خدا چقدر مهربانی اش را وسعت داد

در دورهای کویر طبس

آن اتفاق

یادت هست

نه من بودم و نه هیچ کس

خدا بود و گردباد

بگذار گریه کنم

نه برای تو

نه نه نه! بل برای عاطفه ای که نیست

و دنیایی که

انجمن حمایت از حیوانات دارد

اما انسان

پابرهنه و عریان می دود

و در زکام دفن می شود

برای دنیایی که زیست شناسان رمانتیکش

سوگوار انقراض نسل دایناسورند

دنیایی که در حمایت از نوع خویش

گاو شده است

بگذار گریه کنم

برای انسان 135

انسان نیم دایره

انسان لوزی

انسان کج و معوج

انسان واژگون

و انسانی که

در بزرگداشت جنایت هورا می کشد

و سقوط را

با همان لبخندی که بر سرسره می نشیند

جاهل است

انسانی که

راه کوره های مریخ را شناخته است

اما هنوز

کوچه های دلش را نمی شناسد

برای دنیایی که

با "والیوم" به خواب می رود

و در مه غلیظی از نسیان

دست و پا می زند

دنیایی که چند صد سال پیش

قلب خود را

در سطل زباله "کاپیتالیسم" قی کرده است

در این برهوت غول پرور

وطن من آه ای پوپک مودب

مظلومیت تو اجتناب ناپذیر است

***

ای رویین تن متواضع

ای متواضع رویین تن

ای میزبان امام

ای پوریای ولی

ای طیب! ای وطن من!

درختان با اشاره ی باد

بر طبل جنگل سبز می کویند

کباده بکش

علی را بخوان

صلوات بفرست!

سلمان هراتی
ادامه مطلب

[ چهارشنبه 91/6/8 ] [ 11:17 عصر ] [ فروشگاه اینترنتی جهان کالا ]

آشفته بازار

دلم تنگ است

دلم می گیرد

دلم می سوزد از باغی که می سوزد

نه دیداری

نه بیداری

نه دستی بر سر یاری

مرا آشفته می داند چنین آشفته بازاری
ادامه مطلب

[ چهارشنبه 91/6/8 ] [ 3:1 صبح ] [ فروشگاه اینترنتی جهان کالا ]

باور دارم که...

مردمان همه یک سانند واز تقلب روزگار است که یکی در صدر نشیند ویکی در ذیل .
ادامه مطلب

[ شنبه 91/6/4 ] [ 1:7 صبح ] [ فروشگاه اینترنتی جهان کالا ]